תיקוני נפש מתוקים ופשוטים • בין כישלון להצלחה מפריד קיר דקיק, כמו זה שמפריד בין גלות לגאולה. כדי לחצות אותו יש להתקרב לצדיקים. אם עדיין אנו בגלות הרי שזה בזכות שאיננו שומעים לקולו של המנהיג. יש לו בשורה עבורנו, אם נשמע לו לא נצטרך עבודות קשות

  ציור ואיור: "ארט חזין"
מאת: "עלה לתרופה" | פורסם: כ"ג טבת תשע"ו שתף
גודל כתב:

תיקוני נפש מתוקים ופשוטים

בין כישלון להצלחה מפריד קיר דקיק, כמו זה שמפריד בין גלות לגאולה. כדי לחצות אותו יש להתקרב לצדיקים. אם עדיין אנו בגלות הרי שזה בזכות שאיננו שומעים לקולו של המנהיג. יש לו בשורה עבורנו, אם נשמע לו לא נצטרך עבודות קשות.

אנשים שמרירות היא לחם חוקם אינם מצליחים להבין איך יכולים החיים להיראות אחרת. הם משקיפים על האנשים המוצלחים ומשוכנעים שאלו יצורים מכוכב אחר. איך הם עושים זאת? מה מחייה אותם? הם אינם מסוגלים להבין. מנסים להסביר להם: הנה, עשה כך ואל תעשה כך. הם מנסים, ומהר מאוד מסכמים עוד כישלון צורב: "ניסיתי ולא הצלחתי, זה לא עובד עלי".

כולנו מכירים אנשים שעושים את מה שהיינו מבקשים לעשות. אם זה ברוחניות, יש להם טעם בלימוד תורה. השמחה מנת חלקם. יש להם לב בתפילה. אנחנו רואים אותם כמו מבעד לזגוגית אטומה. הם שם ואנחנו כאן. אנשים מתייסרים בתלאות הפרנסה, רואים סביבם דוגמאות רבות של הצלחה ורוצים בכל מאודם להיראות כמותם. להרוויח, להצליח, לעבוד ולזכות ברווחה. בכל זאת בחייהם ובביתם זה לא עובד. הניסיון הקודם הוכיח. הם ניסו לדעתם, ונכשלו – ברור כשמש.

מה מפריד בין אותם אנשים יקרים שבכל ליבם רוצים לעשות טוב, לבין הטוב הנחשק? מפרידה קושיה. היא איננה גדולה, אבל אין לה תשובה. במקום תשובה אנשים מעדיפים למחוק את הרצון מהזיכרון. לשכוח שאי פעם רציתי, לברוח ממה שביקשתי והאמנתי. הם באמת מעוניינים להצליח אבל אינם יודעים איך עושים זאת, מה הצעדים הקרובים, איך מתקדמים. למרבה המבוכה מה שמפריד בין אדם שכזה לבין הצלחה הוא קיר דקיק, לא בשמים היא. אבל את הקיר הדקיק הזה אדם מסרב לנסות לפרוץ, הוא מפוחד ומבוהל. בבסיס הקיר יש קושייה – איך אני עומד לזכות בדברים הגדולים באמת? כל הדברים הנפלאים עליהם הוא חולם נראים גבוהים ורחוקים כל כך ביחס למקום בו הוא שרוי. איך צועדים מכאן עד לשם? הוא יודע איך. על ידי עבודות קשות, תעניות וסיגופים, שינוי מוחלט של כל צורת החיים. אבל הוא הרי אינו מסוגל לכך, ורק אתמול ניסה ונכשל. לכן מהר מאוד מתייאשים. מרימים ידיים וחוזרים לעיסוקים המוכרים – בטלה, רכילות, ליצנות וכדומה.

זה בדיוק מה שאירע במצרים. לא הקיפו את מצרים חומה וגדרות תיל, לא היתה שם שמירה, ובכל זאת לא העז אדם להציג רגלו מחוץ לגבולות בית הכלא הענק. מדוע? זה כוחו של כישוף. עמוק בלב יש קושייה, איך יתכן שאצליח, איך זה יקרה לי ומתי. לקושיות שכאלו יש כוח גרוע משל כישוף.

גלות וגאולה

הסיפור שלנו אם כן הוא סיפור של גלות וגאולה, כאשר ביניהם מפרידה רק מחיצה דקה. כדי לעבור בשלום צריכים צדיק כמו משה רבינו. לפני שמשה רבינו מופיע במצרים יש לעם ישראל שאלות רבות. הם אינם מבינים איך נטשו אותם ככה. השאלות הללו אוזקות אותם היטב לצינוק מצרים. כאשר משה רבינו מגיע הוא לא עונה תשובות, פשוט פותח את השמים, וכשהרקיעים פתוחים למי יש שאלות? לפיכך מצווים להזכיר סיפור יציאת מצרים דבר יום ביומו, למען נזכר ונדע שגם איתנו השם יתברך נמצא תמיד בכל מצב ממש.

אבל אין די בגילוי אחד. המכות שניחתו על מצרים באו בזו אחר זו. גם לאחר המכה הראשונה והשנייה עם ישראל נותרו עדיין נטולי חירות. מדוע? מפני שכך דרכו של עולם. אם עשית צעד אחד לכיוון הקדושה, יעשה גם הצד שכנגד צעד של תגובה. על כל התגלות תבוא הסתרה. זה מה שגורם לאנשים לשגות שוב בטעות הישנה. אינני מצליח. וזה סימן שרק עבודות גדולות ומיוחדות יזכו אותי בהצלחה, עבודות כבדות אינני מסוגל לבצע, ואם כך איך אצא אי פעם מעבדות לחירות?

המפתח נמצא בהבטחה האלוקית שמורכבת מארבעה לשונות של גאולה: "והוצאתי והצלתי וגאלתי ולקחתי". הבטחה זה נתינת כוח מופלא: תדע נאמנה שבוודאי השם איתך. מובטח לך שתזכה ותשלים את תיקונך. מי שמצויד בהבטחה אלוקית כבר אינו מוטרד בקושיות כלשהן. הוא כבר נושם את המטרה, חי ממנה, חש במתיקותה.

מפתח הגאולה

כאן הנקודה החשובה ביותר. הדברים שאנחנו מעוניינים לזכות בהם נמצאים קרוב מאוד, ובכל זאת עלולים להחמיץ אותם רק מפני שלא השכלנו להקשיב למי שמסוגל לעזור לנו. על בני ישראל המשועבדים במצרים נאמר "ולא שמעו אל משה מקוצר רוח ומעבודה קשה".

הידעת מדוע עדיין הינך מבולבל בגלותך? משום שאינך מטה אוזן לדבריו של משה. אם תקשיב לו, תיווכח שהכל זה מכבר בידך. בידך להיות יהודי כאן ועכשיו, לרגע אחד, ורק את זה בלבד מבקשים ממך. הייה יהודי לרגע. הייה טוב לשעה אחת. הייה אצל השם תיכף ומיד. אנשים משועבדים כל אחד בגלותו הפרטית לכל מיני סבל ותלאות. אבל הגלות איננה הבעיה האמיתית, משום שהגאולה גם היא כאן בהישג יד. הצרה הגדולה זה הקוצר רוח שמביאה לידי עבודה קשה.

בשבועות אלו עסוקים כלל ישראל בתיקון הנפש. התיקון נעשה בעיקר על ידי תעניות. גם אנו על פי דרכנו, מתענים. מתענים מקושיות, מוותרים על שאלות ומטים אוזן לשמוע את הבטחת והוצאתי והצלתי וגאלתי ולקחתי.

 

 

 

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר