100% חיים

החיים מורכבים מתקופות שנות, גאות ושפל ושינויים. אנשים שבריריים, כל שינוי עלול לנתק מחמצן החיים. אבל יוצרים חיים ששווים כולם לטובה? האמונה היא חמצן הנפש. אם אתה מוקף באמונה – חייך מובטחים. אמונה זה להכיר בבירור שהמציאות כולה מצויה אך ורק בידיו יתברך

  באדיבות: "נחלי נצח"
מאת: "עלה לתרופה" | פורסם: כ' חשון תשע"ה שתף
גודל כתב:

100% חיים

החיים מורכבים מתקופות שנות, גאות ושפל ושינויים. אנשים שבריריים, כל שינוי עלול לנתק מחמצן החיים. אבל יוצרים חיים ששווים כולם לטובה? האמונה היא חמצן הנפש. אם אתה מוקף באמונה – חייך מובטחים. אמונה זה להכיר בבירור שהמציאות כולה מצויה אך ורק בידיו יתברך.

ימי שנותינו כמה הם? שבעים-שמונים שנה, ויש בימינו אומרים שגם זו גוזמא. לחיות אין זו רבותא, החיים נוהגים טובת עין באנשים ונושאים אותם על כתפיים גם כשהם עצמם כבר מזמן אינם בין החיים. לא כל שנותיו עלי אדמות, אדם חי ממש. החיים תקופות-תקופות, גאות ושפל. לעיתים האנשים נוטלים חלק פעיל בחייהם, לפעמים הם רק יושבים מן הצד, מביטים ביומיום החולף במהירות. אפשר לומר שאצל רובא דעלמא מסתכמים החיים בשבע שנים בלבד. עד גיל שבע ילד חי את חייו במלואם. שמח בהם. מאושר. מגופף בחמימות. חש רצוי אהוד ואהוב. קצת לאחר מכן הוא כבר נעשה מחוכם, כביכול מבין עניין. העולם כבר לא כל כך תמים בעיניו, היופי מתעמעם, החיות מצטרדת, הוא התבגר... אכן קשה למצוא את האיש שחי כאן לאורך שנים, וגם החייה את חייו למלא אורכם, בכל הגילאים – ילדות, נעורים, גיל העמידה ולעת שיבה גם כן. לפיכך רואה הפרשה צורך חיוני להשמיענו "שני חיי שרה" ופירש רש"י: כולם שווים לטובה. בת מאה כבת עשרים ובת עשרים כבת שבע.

מובן לכל שהדבר החשוב ביותר בחיים אלו החיים עצמם. הווי אומר הזכות ליטול בהם חלק ממשי. אם לא נתאמץ, לא בטוח שנזכה בכך. אפשר בהחלט להיות כאן מבלי לחיות. כל נברא מטבעו מחפש את מקור המחייה שלו. בעלי חיים תרים אחר אוכל ושתייה. בני אדם רודפים אחר פרנסה. וכשם שהם זקוקים למזון גשמי כך הם מחפשים גם מזון רוחני, חיות מתיקות משמעות. ללא אכילה ושתיה אין אדם מסוגל לשרוד מעבר לימים בודדים. מה שאין כן בתחום החיים. אדם בהחלט עלול להעביר שנים רבות מבלי קורטוב של חיות, אבוי.

לחיות באמת

לחיים אפשר אולי לסדר ביטוח, לחיות אין ביטוח. אדם מחייה את עצמו היום ומחר כאילו מאומה. אבד הטעם, בטל החשק, והוא כאילו מת ועבר מן העולם. השנים החולפות מזמנות תקופות שונות, לכל תקופה התמודדות משל עצמה, ויש תקופות קשות. אדם הוא יצור שברירי – יש להודות, מהר מאוד הוא מאבד סבלנות. נעשה קצר רוח. אמש חשב לעצמו שיכבוש את העולם, היום הוא משוכנע שהעולם כבש אותו. לפני יומיים התחיל להתקדם והנה היום שוב נעצר והתבלבל. אז אולי נוותר ודי?

באמת יש סברה שגויה שכזו. אנשים שנואשו מחיפוש חיות בחיים טוענים שכל החיפוש מיותר מעיקרו. זו טעות מרה! עבודת השם ללא חיות היא גוף נטול נשמה. יתרה מזו אומר רבינו: אם מצאת חסרון באיזה דבר, דע לך שהחיסרון הוא ברוח החיים שבאותו הדבר. חיים נעדרי חיוניות הינם חיים חסרים, חולניים, מטים לנפול. כדי לחיות מוכרחים לנשום ללא הרף, פעם ועוד פעם ועוד פעם, עד מתי? מסתבר שעד הרגע האחרון בחיים. בדיוק כך נהייה מוכרחים להחיות את עצמנו שוב ושוב לכל אורך תוחלת חיינו. אלו הם החיים. נשאלת השאלה: איך עושים זאת? אל דאגה, קיבלנו ירושה.

אימנו הראשונה, שרה, חייתה את החיים המלאים. היא הורישה לנו את הגישה הראויה לחיים. על שרה דרשו חז"ל ששרה על כל העולם. שרה אימנו היא האמונה הטהורה, משמעותה של אמונה היא היסמכות מוחלטת על השם. הכרה בהירה שכל המציאות בידיו יתברך. הוא ורק הוא לבדו שר ומושל על כל ההוויה. אם תשים לנגד עיניך את הידיעה הזו, הרי בידיך המפתח לחיים.

האמונה תחייה

העולם צמא. אנשים היום מחפשים טיפת מים ללחלח את הפה במתיקות כלשהי, משמעות, תקווה. סיסמאות פשוט מאוד למכור וגם לקנות, אבל מסיסמאות לא עושים תחיית המתים. בפה אומר אדם שיש תקווה והכל טוב ונפלא, ועמוק בלב הוא יודע שהוא עצמו נטול חיים ותקווה. אי אפשר להזרים מים מברז מבלי חיבור למקור מים חיים. אי אפשר להזרים חמצן בלי לשאוב אוויר ממקום אמתי. איך נוכל להחיות עצמנו בלי למשוך חיים מחי החיים?!

כדי להגיע למצב המבורך של 'כולם שווים לטובה'. כדי שתתאפשר מציאות שכזו בה כל תקופות חיינו תהיינה מלאות חיים. שום שינוי לא יוכל לקטוע את שמחתנו. אף טרדה לא תוכל לרוקן את האוויר ממפרשינו -לשם כך מוכרחים לחיות בהכרה מלאה באמונה. יהודי יודע שמציאותו מונחת בידיו של השם יתברך. הוא יודע שכל העולם חי וניזון בכל רגע מידיה של האמונה. הוא יודע שאין עוד מלבדו, מאומה. יהודי שכזה מוקף בחמצן אמתי. כל שעותיו, מקריו, שנותיו והרפתקאותיו שווים לטובה.

שרה אימנו מסמלת את שלימות החיים. לא, חייה לא היו פשוטים. רוב ימיה חלפו ועודנה עקרה. כשזכתה לבן, היא מתבשרת על עקדתו. בכל זאת היו חייה חיים. לומר לך שהחיים האמתיים הם חייו של עובד השם. של האיש המאמין.

 

דווח הדפס שתף
כתבות נוספות באתר
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר