שלימות כבר בחצי הדרך. לכל אדם חלום, מעטים זוכים לחזות בהתגשמותו, כל השאר מאוכזבים ברמות שונות. האם אלו הם פניהם האמתיות של החיים? מסתבר שלא

אברהם אבינו יושב פתח האוהל כחום היום צילום ואיור: "ארט חזין"
מאת: "עלה לתרופה" | פורסם: י"ב חשון תשע"ו שתף
גודל כתב:

שלימות כבר בחצי הדרך

לכל אדם חלום, מעטים זוכים לחזות בהתגשמותו, כל השאר מאוכזבים ברמות שונות. האם אלו הם פניהם האמתיות של החיים? מסתבר שלא.

כל אדם חי בצלו של חלום. חלום ילדות, חלום בהקיץ. דא עקא, דרכם של חלומות שאינם מתגשמים כל כך מהר, בוודאי שלא בצבעים ובצורה שהופיעו בחלום. כאן מסתתר צידם האפל של חלומות ענוגים. הציפייה הזאת למה שאמור להתגשם ועודנו מתמהמה, עלולה להוציא את האדם מן העולם. למעשה האנושות ברובה שבויה באכזבה הזו. אנשים רגילים לומר 'חלומות לחוד, מציאות לחוד'. כאומר, אין לו לחלום סיכוי להופיע כמות שהוא מציאות. וכשהמציאות אינה מאפשרת לתקוות הגדולות לצמוח מתוכה, גדלים שם צער ואכזבה, עגמת נפש ומרירות. איך מתמודדים? כל אחד בדרכו: יש לך אנשים שמפטירים כלאחר יד 'זהו זה, אלו הם החיים...' רוצה לומר אין לצפות מהם ליותר. האם זו האמת? לאו. חיים שכאלו אינם שלמים, תמיד יהיה חסר בהם משהו.

אם בעגמות נפש ותקוות נכזבות עסקינן, הדברים אמורים לא פחות ואף יותר בכל הנוגע לעבודת השם. לכל יהודי טוב יש עמוק בלב רצון טוב. מי אינו מעוניין להיות ירא שמים? רבים חשים שאינם מצליחים להיות מי שהיו מעוניינים להיות, ברוחניות, בטוהר המידות, בכל תחום. מה אומר על כך העולם? העולם יאמר לכם 'חדלו מאשליות, ככה זה'. אנשים מאמינים שזו המציאות: היתה פעם תקופה טובה, היו פעמים שעות יפות. היום אין. איזו תחושה המשפט הזה מותיר בפה? נכון, היא חמצמצה. לאכזבה טעם חמוץ ולגודל הכאב רבים מאיתנו טועמים ממנה מנות גדושות. לא, לא אלו פניהם האמתיות של החיים. יש להם טעם אחר לחלוטין.

הייה תמים

המילה 'תם' מבטאת שלימות. הקדוש ברוך הוא מורה לאברהם אבינו "התהלך לפני והייה תמים". כאמור, תמימות זו שלימות, השי"ת מצווה את אברהם להיות שלם. מה עושה את האדם שלם? ובכן, הציווי 'הייה תמים' לא מצפה מהאדם להיות מוצלח, בלתי נכשל, תמיד טוב. אדרבה, מעלתו של אברהם אבינו נבחנה מתוך ניסיונות, קשיים ומעברים. להיות שלם משמע, להיות נקי מתחושות החמצה וכישלון. וזאת להווי ידוע: אין בתורתנו הקדושה כל מקום לתחושות של החמצה. ההפרעות, המניעות, וכל מה שכביכול נוגס בשלמותם של החיים, אינו קיים. עלינו לזכור – הפרעה היא חלק מתהליך הבנייה. בניין רב קומות אינו צומח רק כלפי מעלה. בבסיסו מסתתרות ירידות למעמקי האדמה. למרתפים. המניעות אינן אלא נעימות. הניגון מורכב מצלילים עולים ויורדים. גם כאשר המציאות בולמת את התקדמותנו, אין זו עצירה במובן של כישלון והפסד. זהו חלק בלתי נפרד ממסע ארוך-עתיק- פלאי. אלא מאי, אם אתה אדוני הנוסע משוכנע שעצרת - אכן כן, חוויית המסע שלך חמוצה ומוחמצת. חבל.

בל נתכחש לעובדות. יש זמנים קשים. יש בחיים גם טעמי חמוץ ומר. איך עוברים בשלום? העצה, רצון. הרצון קובע. צדיקים מלמדים: הינך נמצא היכן שרצונותיך קבעו את משכנם. ניתן להבחין בכך בחוש. מי שבליבו בוער רצון וחשק חזק, לא יתעכב על מניעות והפרעות. אדרבא, הרוח מכה בכנפיו מרוממת אותו מעל ומעבר למחיצות המניעה. הוא עסוק ראשו ורובו בדבר בו הוא מאמין ואליו הוא שואף, אין לו עסק עם בעיות והפרעות. למעשה, הרצון מתחיל בנקודה קדומה הרבה יותר. עוד לפני העיסוק המעשי – כבר ברגעי ההמתנה.

פתח האוהל

פרשת השבוע מתארת את אברהם אבינו היושב פתח האוהל כחום היום. הוא יושב שם וממתין. בחום מבעירה השמש את חולות המדבר. האופק חף מאורחים. והוא יושב ומחכה... מי שמצוי בפתח האוהל, מחוץ לחדר, יכול לכשירצה לקום וללכת. מי מונע? אנשים אינם מסוגלים להמתין זמן רב מדי לדבר שאינם בטוחים כלל וכלל בהופעתו. אולי לא יבואו אורחים. אברהם אבינו יושב שם. איך הוא מסוגל? התשובה, כותב רבי נתן, מגלה לנו מהי עבודת ההמתנה. יש כזו עבודת השם.

אם הינך מצפה לקדוש ברוך הוא ומשוכנע שכעת אינך אצלו כי עדיין לא הגעת. דע לך – אין סיכוי. לא תשרוד את תקופת ההמתנה. אברהם אבינו היושב פתח האוהל אינו מצפה לדבר שאולי יבוא אולי לא יבוא. הוא יושב שם עם הקדוש ברוך הוא בכבודו ובעצמו! כל עובד השם ומחפש קרבת אלוקים מוכרח שיעברו עליו תקופות המתנה בפתח האוהל. אבל עובד השם אמיתי יודע שאת ההמתנה הזו הוא עושה יחד עם ריבונו של עולם. הירידות חלק בלתי נפרד מתהליך עלייה גדול וכולל יותר. המניעות הינן מקשה אחת של הצלחה נצחית. מחוץ לאוהל, כל עוד הינך ניאות לשב שם ולייחל, הוא המקום הפנימי ביותר. תזכור יהודי, אתה ממתין ומצפה להשם. את היסודות הללו מקנים לנו הצדיקים, הם עורכי המסעות האמתיים, מלמדים אותנו מה באמת קורה. וכה הנחילו לנו: כל עוד אתה מחפש את השם, הוא לצידך, איתך, אצלך. גם אם עומד אתה מאחורי דלתו המוגפת כחום היום.

 

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
האדמו"ר מפשעווארסק שליט''א הגיע לאומן
חדשות אומן
הרה"צ רבי לייביש לייזער האדמו"ר מפשעווארסק שליט''א הגיע במטוס פרטי עם שלושת בניו לאומן
7 מצלמות שידור חי מאומן
חדשות אומן
מצלמות חדשות בשידור ישיר מאומן • בשורה משמחת לגולשי 'אומן שלום': הותקנו 2 מצלמות חדשות בהן תוכלו להתעדכן אונליין
בניו של ה"פני מנחם" באומן
חדשות אומן
סוד נבואתו של ה'בית ישראל' - התוצאה: בניו של ה'פני מנחם' הגיעו היום בצהריים לביקור חשאי בציון רבי נחמן מברסלב באומן
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר