חג הפסח הוא חג של הכנות ועמל רב. האם הכל באמת כבר מוכן? השאלה הזו מסתירה את מה שחסר עדיין על שולחן הסדר. בלילה הקדוש של פסח יצאנו ממצרים, היציאה הזו מתרחשת גם היום והיא מתחילה בהחלטה אחת – אני מוסר את כל תנועותי וכו' לבורא עולם.

שלחן הסדר ציור: "ארט חזין"

   
מאת: "עלה לתרופה" | פורסם: ערב שבת הגדול שתף

ליל פסח. אווירה של רוממות מנשבת בחללו של עולם. יהודי שב הביתה מבית הכנסת. לבוש בגדי מלכות. עוד מהדהדות באוזניו נעימות ההלל, מנגינות מבית אבא. ניחוחות ענוגים עולים מחלונות הבתים, נרות מרצדים על אדני החלונות, הארת הפנים משתקפת כביכול מלמעלה על כל פיסת אדמה. אח, פסח!
כמה טרחות טרח היהודי הזה, כמה יגיעות יגע. קדמו לרגעי החירות שהוא חווה עכשיו, שבועות ארוכים של עמל. ניקה את הבית, ביער חמץ. חיפש עד שהשיג מצות מהודרות. הוציא הון על כשרות מהודרת, רכש כלים חדשים. החג המתוק הזה דורש הכנה ארוכה ויגיעה רבה. כעת הבה נצעד בעקבותיו, נציץ אחריו אל טרקלין ביתו פנימה.
פלאי פלאות! הכל ערוך בטוב טעם. השולחן ועליו מפה פרוסה. הכלים בוהקים ביופיים. תבשילים נותנים ריחם. הכסאות סדורות סביב, אפילו המפיות שבכוסות מקופלות בדקדוק. האם לא שכחנו משהו. מחשבה שכזו חומקת לליבו של בעל הבית. הכל בסדר? שום דבר לא התקלקל?

חג הפסח מזמין הכנות רבות, כל זה נעשה כדי להביאנו בסופו של דבר לגאולה, לחירות. מפני כך יותר מכל הפרטים החשובים והחיוניים, כדאי לשים לב לפרט הזה, האם אני אכן בן חורין.

חייב לראות עצמו

בלילה זה נחגוג את יציאת אבותנו ממצרים, כל יהודי מחוייב בכל דור לראות עצמו כאילו הוא יצא ממצרים. כאילו הוא. ובכן האם אכן יצאתי גם אני ממצרים? הבה נראה, יהודי ניגש לשולחן הסדר, הוא מצפה מן הסתם למצוא את הכל על מכונו עומד כראוי. את הסדר שולט ואת השרביט המנהלת ברמה את הלילה הקדוש והיקר הזה. כלומר, הוא אינו ממש בן-חורין. דעתו נתונה לכל הדברים שעלולים להשתבש, דאגותיו מוקדשות לחששות פן ושמה. האם זהו בן חורין? לאו, דומה הוא יותר לעבד.
רבינו בשיחותיו (שיחה ב') מצייר את דמותו של בן חורין אמיתי:
"טוב מאד להשליך עצמו על השם יתברך ולסמוך עליו. ודרכי, כשבא היום אני מוסר כל התנועות שלי ושל בני והתלויים בי על השם יתברך שיהיה הכל כרצונו יתברך, וזה טוב מאד".
להשליך עצמו על השם יתברך, כך נהגו אבותינו בליל יציאתם ממצרים. אין פנאי לדאגות וחששות, הקדוש ברוך הוא מצווה, 'צאו' ואנו יוצאים. ובליל הסדר אומר השי"ת לכל יהודי 'צא', צא מחששותיך ופחדיך. השלך על השם יהבך, רק דרך השער הזה תבוא גאולתך.

הנטיה הטבעית דוחפת אותנו לשאול שוב ושוב, האם נהגתי כראוי. אולי יכולתי לעשות טוב יותר. זו נראית מחשבה תמימה ולא ממש מזיקה. אליבא דאמת נשללה חירותם של אנשים רבים בעקבות שאלות שכאלו. יהודי, זכור בבקשה: כל עוד הינך טרוד בשאלה, האם יצאת ידי חובתך והאם היה טוב יותר אילו וכאשר היה אחרת – דע לך כי טרם יצאת ממצרים. מתי תצא משם? לכשתקבל על עצמך שכל מה שמתחולל עימך, הכל בידיו יתברך. יתרה מזו, שנן לעצמך: אני וכל מציאותי מסור בידיו של הקדוש-ברוך-הוא. כל אשר יקרה – יתרחש בידיו. ממילא בן חורין אני. הרווח נפלא:  
כי "גם אזי אין צריך לדאוג ולחשוב כלל אם מתנהג כראוי אם לאו, מאחר שסומך עליו יתברך. ואם הוא יתברך רוצה בענין אחר, הוא מרוצה להתנהג בענין אחר כרצונו יתברך.
וכן כשמגיע שבת או יום טוב אזי אני מוסר כל ההתנהגות וכל הענינים והתנועות של אותו השבת או היום טוב להשם יתברך שיהיה הכל כרצונו יתברך. ואזי איך שמתנהג באותו השבת ויום טוב שוב אינו חושב וחושש כלל שמא לא יצא ידי חובה בהנהגת קדושת אותו היום, מאחר שכבר מסר הכל להשם יתברך וסמך עליו יתברך לבד".

למסור הכל להשי"ת

זהו לימוד נפלא. רצונך לחיות חיים ללא תקלות, מבלי לחשוש מהפתעות והיתקלויות – החלט כבר כעת שכל מה שיהיה עימך, ברוחניות וגשמיות, הכל מסור ונתון מלכתחילה להשם יתברך. מסור לו את תנועותיך, העבר לרשותו את כל הוויתך.
למעשה, עשינו צעד שכזה ביציאת מצרים. אז, כדי להיחלץ מתחת יד פרעה, נדרשנו להעתיק את הימצאותנו מגלות לגאולה. להימסר לידי האמונה ולהתנתק ממוסרות הטבע והגלות. גם היום כאשר העולם חופשי למראית עין, הגלות עדיין מלא עוזה. היא תופסת אותנו בעיקר היכן שנדמה לנו כאילו אנו חרדים להצלחתנו ועתידנו. החרדה והדאגה הם-הם ההפסד הגדול ביותר.
בחג המצות כולנו הולכים בדרכיו של התם הקדוש מסיפורי מעשיות. תם זה, היה שמח בחלקו, בנעליו המשולשות ובתלבושתו הפשוטה. המחשבה שלו אף היא חלקה ופשוטה. כמו מצה שאוויר העולם לא נכנס בה. "ושמרתם את המצות" נאמר, איך שומרים אותן? בזריזות. שמירה כרוכה תמיד בזריזות וחיפזון, והזריזות נובעת מהקפדה שלא להתעכב בחשבונות ומחשבות יתרות. ההנהגה הזו היא מפתח חשוב מאוד לגאולת הנפש. הייה זריז, עזוב את חשבונותיך ודלג על ההפרעות. בער את החמץ מרשותך, השלך את דאגותיך ופחדיך וצעד לקראת הגאולה.

דווח הדפס שתף
הוסף תגובה
comments powered by Disqus
כתבות נוספות
בקונגרס מצטטים את רבינו
חדשות ברסלב
בקונגרס האמריקאי מצטטים את רבי נחמן מברסלב • חבר קונגרס לא יהודי ציטט את אמרתו המפורסמת של רבי נחמן מברסלב
סינגל חדש ליואלי קליין
חדשות מוסיקה
סינגל חדש מבית היוצר של בעל המנגן ר' יואלי קליין מהקלטות עתיקות של זקני חסידי ברסלב ב דור הקודם, אותן הם היו שרים
שעונו האישי של רבי נתן
חדשות ברסלב
פרסום ראשון • הצצה נדירה ובלעדית על שעונו האישי של רבי נתן מברסלב מעלה רגשות עזים, וצמרמורת על עצם העובדה...
תחזית מזג אויר בישראל
שעון אומן
החדשות באתר
חדשות אוקראינה
הנושאים הבוערים מהשטח
חדשות אומן
החדשות החמות מאומן במשך כל השנה
חדשות תעופה
החדשות הקשורות לברסלב
חדשות ברסלב
מהנעשה בעולמם של חסידי ברסלב
לוח זיכרון
ייארצייטים של חסידי ברסלב
מאמרי אקטואליה
עצות לחיים הטובים בדרכו של רבינו
ראשי אודות האתר תנאי שימוש מפת האתר פרסמו באומן שלום כתבו להנהלת האתר צור קשר